Jeff Galloway

Jeff Galloway

O autorze

W latach 70. Jeff Galloway był jednym z grupy młodych amerykańskich biegaczy, którzy na zawsze zmienili oblicze biegów długodystansowych. Jeff i jego biegający koledzy – Frank Shorter, Bill Rodgers, Steve Prefontaine, Don Kardong, Amby Burfoot, Kenny Moore i inni – przykuli uwagę nowego pokolenia zainteresowanych sprawnością Amerykanów i tak narodził się boom na bieganie. To, co było sportem niewielu, stało się zajęciem milionów.

Jeff urodził się w Raleigh w Północnej Karolinie, zaczął biegać w liceum i aż do ostatniego roku nauki był „przeciętny”, ale wtedy został mistrzem stanu w biegu na 3 km. Studiował na Wesleyan University i startował w całej Ameryce w zawodach na bieżni i przełajowych. Przygotowując się do olimpiady w 1972 roku, Jeff spędził dwa miesiące razem z Frankiem Shorterem i Jackiem Bachelerem na treningach górskich w Vail w stanie Kolorado. Wszyscy trzej zakwalifikowali się na tamte igrzyska. Według biegacza i pisarza Joe Hendersona Jeff „… powinien startować na olimpiadzie w maratonie, ale zamiast tego wszedł w skład drużyny walczącej w biegu na 10 km, a następnie pomógł swojemu przyjacielowi Jackowi Bachelerowi w biegu na dłuższym dystansie”.

W roku 1973 Jeff ustanowił rekord Stanów Zjednoczonych w biegu na 10 mil. Zwyciężył w pierwszym Atlanta Marathon, mając 18 lat, i był też pierwszym zwycięzcą wyścigu Atlanta Peachtree Road Race w roku 1970. W połowie lat 70. zaczął stosować program treningowy kładący nacisk na większą ilość odpoczynku i na zmniejszenie tygodniowego kilometrażu w połączeniu z biegiem na długi dystans co drugi tydzień. Mając 35 lat, przebiegł maraton Houston-Tenneco z czasem 2:16.

Kariera wyczynowa Jeffa Gallowaya

Liceum:

  • na 1 milę: 4:28
  • na 2 mile: 9:48

Studia:

  • na 1 milę: 4:12
  • na 2 mile: 9:06
  • na 3 mile: 14:10

W późniejszym
okresie:

  • na 6 mil: 27:21
  • na 10 km: 28:29
  • na 10 mil: 47:49
  • (rekord Stanów Zjednoczonych z 1973 roku)

Jeff poznał swoją żonę Barbarę podczas mityngu lekkoatletycznego na Florydzie. Barbara była w drużynie lekkoatletycznej stanu Floryda. Pobrali się w roku 1976. Barbara biega praktycznie codziennie i uczestniczyła w ponad 40 maratonach. Jej najlepszy czas na 10 km to 41:50, a w maratonie 3:18.

Jeff spędza teraz w trasie około połowy swojego czasu. Z powodu napiętego rozkładu zajęć często biega 3-8 km dwa albo trzy razy dziennie. Ogólnie przebiega blisko 100 km tygodniowo. Do chwili obecnej przebiegł ponad 120 maratonów, w których startuje 3-4 razy do roku. Co 10 lat powraca na linię startową maratonu w Atlancie, gdzie miało miejsce jego pierwsze zwycięstwo, i próbuje poprawić swój czas 2:56,który uzyskał, mając18 lat. Jak do tej pory mu się to udaje. W roku 1993, mając 48 lat, pobiegł tuż poniżej 2:51.

Jeff i Barbara mieszkają ze swoimi synami Brennanem i Westinem w Atlancie w stanie Georgia. Tak jak ich rodzice, obaj chłopcy są (oczywiście!) biegaczami.

Możliwość komentowania jest wyłączona.